Изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“ ще бъде представена на Националното изложение на художествените занаяти в Орешак на 22 септември, съобщи за БТА управителят на културната институция Доротея Гюрджийска – Иванова.
Експозицията, разработена от музейни специалисти от Националния исторически музей в София, Музея на розата и исторически музей „Искра“в Казанлък, е сред главните акценти в рамките на двудневната програма на Български фестивал на сливата – Орешак 2024. Фестивалът традиционно се организира на две места – Орешак и Троян, а програмата за празника в общинския център беше обявена в края на миналия месец, припомня БТА.
Програмата за празника в Националното изложение на занаятите е условно разделена на две части – „Традиционни сливови празници“ на 21 септември и „С аромат на сливи и рози. Течното богатство от двете страни на Балкана“ на 22 септември, поясни Гюрджийска – Иванова.
„Розовото масло е било златото на казанлъчани, не по-малко ценена е била сливовата ракия за троянци. Изваряването на розовото масло е аналогично на изваряването на ракия, ползват се сходни казани, технологията за изваряването е трудоемка и в двата случая, но и двете течности са били ценен източник на доходи. Искаме да съчетаем процесите в една дружеска надпревара“, каза управителят на изложението.
Изложбата представя малко по-модерен разказ за розопроизводството, допълни тя.
Част от акцентите в нея са свързани не само с технологията на производство, но и с начина, по който то е навлязло в бита на тогавашните хора и достигат и по-далеч чрез реконструкция на кабинет на търговец на розово масло от онова време.
Посетителите на изложбата ще могат да видят и възстановка на павилиона на рода на розопроизводители и търговци Шипкови, чрез който България се е представила на изложението в Чикаго, за което пише Алеко Константинов в пътеписа „До Чикаго и назад“.
Български фестивал на сливата – Орешак 2024 ще започне с традиционно запалване на казана за изваряване на сливова ракия. И в двата фестивални дни откритите площи в изложението ще предоставят възможност за изява на любителски фолклорни състави. Част от програмата на 21 септември са и концерт на национален фолклорен ансамбъл „Българе“ и трио „Троянка“.
Сред музикалните акценти на 22 септември са изпълнения на вокални, танцови и инструментални състави от тетевенските села Гложене и Рибарица и концерт на музикалния проект TRIGAIDA, преплитащ българския фолклор и съвременната електронна музика.
Посетителите ще могат да участват в тематични розови и сливови конкурси, както и в традиционната надпревара за най-добра домашна сливова ракия.
/РБ/
БТА
No comments:
Post a Comment